Rozwiązanie konkursu Tweetując z BOGIEMstrona tweetujaczbogiemW listopadowym numerze „Wzrastania” we współpracy z projektem Tweetując z BOGIEM (#TwGOD) ogłosiliśmy konkurs na najciekawsze pytania dotyczące wiary katolickiej kierowane przez młodych Czytelników do ks. Michela Remery’ego. Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane propozycje. Zgodnie z zapowiedzią wyłoniliśmy czterech autorów, do których wyślemy dwutomowe komplety książek Tweetując z BOGIEM. Serdecznie gratulujemy Marysi, Mateuszowi, Szymonowi i Krzysztofowi!

 

Nagrodzone pytania wraz z odpowiedziami udzielonymi przez ks. Michela publikujemy poniżej:

 

#Pytanie 1. Czy papież Franciszek jest pierwszym papieżem spoza Europy?

Odpowiedź: Nie. Papież Franciszek jest 12. papieżem spoza Europy, pierwszym z Ameryki i pierwszym jezuitą, chociaż nie pierwszym zakonnikiem.

Kościół miał już papieży spoza Europy, lecz ostatni z nich sprawował swój urząd ponad 1000 lat temu. Od tamtej pory następcami św. Piotra byli nieprzerwanie Europejczycy. Papież Franciszek jest 266 papieżem w historii Kościoła i pierwszym z Ameryki Południowej. Jak dotąd trzej papieże pochodzili z Afryki, zaś ośmiu wywodziło się z Azji (Bliskiego Wschodu). Wśród pozostałych 254 Europejczyków większość stanowili Włosi (210). Papieżami byli też Francuzi (16), Grecy (11), Syryjczycy (5), Niemcy (4), Holender i oczywiście Polak. „Pierwszy papież”, św. Piotr, był Galilejczykiem, czyli Azjatą. Św. Ewaryst (II w.) urodził się w Betlejem, a papież Teodor I (VII w.) – w Jerozolimie, choć jego rodzina pochodziła z Grecji. Trzej afrykańscy papieże to św. Wiktor I (II w.), św. Milcjades (IV w.) i św. Gelazjusz I (V w.). Wiktor urodził się w rzymskiej prowincji Africa, na terytorium dzisiejszej Tunezji. Aż pięciu papieży pochodziło z Syrii: św. Anicet (II w.), Jan V (VII w.), Syzyniusz (VIII w.), Konstantyn (VIII w.) i św. Grzegorz III (VIII w.). To właśnie Grzegorz III Syryjczyk był ostatnim papieżem nie-Europejczykiem przed Franciszkiem. Papież Franciszek jest natomiast pierwszym papieżem jezuitą. Poprzedziło go 33 papieży zakonników, ale nie było wśród nich członków Towarzystwa Jezusowego.

Czytaj dalej w książce, na stronie internetowej lub w aplikacji #TwGOD:

► Tweet 2.4 Jak się zostaje papieżem?

 

 

#Pytanie 2. Jezus w Ewangelii mówi o tym, by odczytywać znaki czasu, jakie pojawiają się na Ziemi przed nadejściem czasów ostatecznych. W jaki sposób właściwie je odczytywać?

Odpowiedź: Biblia mówi o znakach na końcu czasów, ale niektóre z nich występują w każdej epoce. Nikt nie wie, kiedy nadejdzie koniec. Przygotuj się!

Jak modlimy się podczas każdej niedzielnej Mszy świętej, na końcu czasów Jezus przyjdzie na Ziemię, aby „sądzić żywych i umarłych”. W Biblii rzeczywiście jest mowa o znakach towarzyszących czasom ostatecznym. Jezus mówi, że kiedy koniec czasów będzie się zbliżał: „Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie (Łk 21,10-11). Jednocześnie Jezus zastrzega: „Lecz o dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec” (Mt 24, 36). Wniosek z tego taki, że nawet jeśli zdaje nam się, że rozpoznajemy wiele spośród „znaków” opisanych w Biblii, nie oznacza to, że możemy przewidzieć, kiedy nadejdzie kres. Skoro jednak koniec czasów rzeczywiście nastąpi, Jezus zaprasza nas do bycia uważnymi i ostrożnymi: do życia w relacji miłości z Bogiem i ludźmi, których spotykamy. W tym właśnie momencie Jezus mówi nam: „Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie” (Mt 24, 44). To stanowcze i powracające zaproszenie do dobrego chrześcijańskiego życia, do poszukiwania Boga w modlitwie, troszczenia się o ludzi wokół nas i pomagania tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Takie życie będzie najlepszą odpowiedzią na wołanie Jezusa o bliskim końcu czasów i towarzyszących mu znakach.

Czytaj dalej w książce, na stronie internetowej lub w aplikacji #TwGOD:

► Tweet 1.49 Kiedy nadejdzie koniec czasów?

 

 

#Pytanie 3. Czy w Piśmie Świętym jest zapisane, że Jezus miał rodzeństwo lub że go nie miał? (Odpowiedzi na to pytanie udziela ks. Michel w książce Tweetując z BOGIEM – tom I: Wielki Wybuch, Biblia, wyprawy krzyżowe, czyściec…)

Odpowiedź: Maryja i Józef nie poczęli razem dzieci. „Bracia” i „siostry” Jezusa to Jego kuzyni. Ty też możesz być bratem lub siostrą Jezusa!

Fragment książki:

Kiedy Ewangelie mówią o „braciach i siostrach” Jezusa, nie odnoszą się do dzieci Józefa i Maryi, lecz raczej do innych krewnych: siostrzenic i bratanków, cioć i wujków. W języku hebrajskim zwykle tym samym słowem określa się te wszystkie relacje rodzinne. W Septuagincie (patrz: Tweet 1.15) i w Nowym Testamencie użyto greckiego słowa adelphos.

Czytaj dalej w książce, na stronie internetowej lub w aplikacji

#TwGOD:

► Tweet 1.30 Czy Jezus miał braci i siostry?

 

 

#Pytanie 4. Jak odnaleźć skupienie podczas Mszy świętej?

Odpowiedzi na to pytanie udziela ks. Michel w książce Tweetując z BOGIEM – tom II: Modlitwa, seks, kariera, grzech śmiertelny…

Odpowiedź: Podczas Mszy św. Jezus jest bardzo blisko ciebie w swoim Ciele i Krwi. Czy ciągłe doświadczanie tego może być nudne?

Fragment książki:

Czasem słyszymy, jak wierni narzekają, że Msza św. jest nudna. Jednak Jezus powiedział, że bez Eucharystii nie ma w nas życia: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego

i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6, 53-56). Nawet jeśli nie rozumiesz wszystkiego, to jeśli wiesz, że w Eucharystii spotykasz samego Jezusa, i to w bardzo konkretny sposób, jak to może być nudne? Zwłaszcza jeśli uczestniczysz we Mszy św. świadomie i aktywnie.

Czytaj dalej w książce, na stronie internetowej lub w aplikacji #TwGOD:

Tweet 3.44 Dlaczego Msza św. jest tak nudna

 

Drogi Czytelniku, jeśli Twoje pytanie nie doczekało się odpowiedzi, poszukaj jej w dwutomowym wydaniu książki Tweetując z BOGIEM. Znajdziesz w nim szeroki zakres interesujących Cię tematów: od istnienia aniołów (tweet 1.41), przez kolory szat liturgicznych (tweet 3.25) czy elementy wystroju kościoła (tweet 3.22), po kwestie dotyczące małżeństwa (tweet 3.43) i Komunii świętej (tweet 3.48). Krótsze wersje odpowiedzi znajdziesz na stronie internetowej www.tweetingwithgod. com/pl i w darmowej aplikacji (wymaga dostępu do internetu).

 

Warto odwiedzać profile #TwGOD na portalach społecznościowych: Twitterze, Facebooku (teraz w wersji polskiej!), Instagramie czy YouTubie. Może odpowiedź na Twoje pytanie ukaże się właśnie tam?

 

Zespół TwGOD

Copyright © 2013 Wzrastanie