Styczniowe „Wzrastanie”wzrastanie styczen okladkaW Nowym Roku będzie pięknie…Tak będzie pięknie, bo sobie nie tylko tego życzymy, ale tak chcemy żyć. Myślę, że czas odkrywać piękno naszych świątyń, uczyć się odczytywać symbolikę znajdujących się w nich obrazów. Czas spoglądać w niebo, zachwycać się jego odcieniami, gdziekolwiek jesteśmy. Czas przytulać każde dziecko i wspominać pięknych ludzi, bo zostawili dla nas swój ślad na ziemi.
W Nowym Roku będziemy uczyć się z mądrości Krzyża, historii wierności męczenników chrześcijaństwa, będziemy stawać otwarcie wobec wyzwań świata. Nie będziemy byle jacy, będziemy konkretni, będziemy głośno mówić, gdy zobaczymy niesprawiedliwość, będziemy odważnie wzrastać, i to jest piękno…
Czego Wam i sobie życzę.

Monika Szetela

Grudniowe „Wzrastanie”wzrastanie grudzien okladkaUsłyszałam niedawno ładne określenie: rozszerzyć wyobraźnię i pomyślałam, jak bardzo jest ono adekwatne do tego, co za nami i tego, co przed nami. Przecież potrzeba nam rozszerzyć wyobraźnię, by spojrzeć na miniony Rok Miłosierdzia i to szczególnie z tej perspektywy indywidualnej – własnego serca, które widzi więcej. Widzi jak bardzo niezbędna jest Ojcowska miłość, byśmy mieli siłę iść w życie z trudną często prawdą o sobie samych.
A jakże jeszcze bardziej potrzeba nam rozszerzyć wyobraźnię, by za kilka dni w malutkim Dzieciątku rozpoznać Króla i przyjąć to Jego panowanie w swoim życiu. Swoją drogą, dobrze, że kolejny raz mamy szansę odnowić naszą miłość do Boga ukrytego w stajence. Jakże przedziwne to królowanie, które zaczyna się od przytulenia bezbronnego…
Drodzy czytelnicy na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2017 rozszerzenia wyobraźni miłości Wam życzę…

Redaktor naczelny

Monika Szetela

Listopadowe „Wzrastanie”wzrastanie listopad okladka (1)Pośród politycznych przepychanek, sporów i nieporozumień, marszów, manifestacji i pikiet, pośród jesiennej słoty i zadumy zatrzymujemy się nad pytaniem o człowieka. Pytanie to, wybrzmiewające jednako od zarania dziejów, na nowo domaga się odpowiedzi. Kim jesteś człowieku? – pyta młoda adeptka dziennikarstwa Marta. O człowieku opowiada też, choć w nieco inny sposób, debiutujący na naszych łamach historyk – Adam Dragan. Koniecznie przeczytajcie jego opowieść o „karawanie zrabowanych dzieci”. Inni autorzy także pytają „pytają” o człowieka – Małgosia, gdy w nietuzinkowy sposób mówi nam o losach Mickiewicza i Marek opowiadając o św. Pawle. Także ks. Bartek w reportażu z Jordanii i Piotrek piszący o Wilnie, mówią nam o ludzkim „trudzie tworzenia” więcej, niż z samych słów wyczytać można. Do takiego czytania „między wierszami” zapraszamy!

 Redaktor naczelny

Monika Szetela

Konkurs Wzrastaniastrona tweet kopiaKonkurs „Wzrastania”
i
„Tweetując z Bogiem”
Zapraszamy Czytelników „Wzrastania” do zadawania pytań
księdzu Michelowi Remery. Możecie pytać o dobre
rozumienie słów Pisma Świętego, o historię Kościoła,
o znaczenie sakramentów, o zasady etyki katolickiej,
czyli na każdy
temat bezpośrednio związany z Bogiem i wiarą.
Wybrane pytania i odpowiedzi opublikujemy
w grudniowym numerze Wzrastania.
Spośród osób, które nadeślą pytania do ks. Michaela
wylosujemy cztery osoby, do których wyślemy komplety
książek Tweetując z Bogiem (tom 1 i 2).
Pytania wysyłajcie na adres:
redakcja@wzrastanie.pl
Na pytania czekamy do końca października!

Październikowe „Wzrastanie”wzrastanie pazdziernik okladkaPaździernik chodził drogą

w wyrudziałym kaftanie,

drzewom włosy malował

jesiennymi farbami…

…pisał w wierszu dla dzieci Apolinary Nosalski. Zanim więc kolorowej jesieni rozkradnie „wszystkie barwy listopad”, zapraszamy do „Wzrastania”. W tym miesiącu wyjątkowo kolorowo w naszym miesięczniku. Na początek najpiękniejsza z kobiet XX wieku – św. Matka Teresa z Kalkuty, następnie opowiemy Wam o bardzo, bardzo rzadkim zawodzie – sokolniku! Później ogłaszamy konkurs – koniecznie zajrzyjcie na stronę 8. Po za tym nasi niezawodni autorzy – Piotrek, Edyta, Agnieszka i Darek, ks. Bartek, Małgosia, Zuzia, Jacek i Antoni nie pozwolą Wam się nudzić!

Zapraszamy!

Monika (Kacprzak) Szetela

Wrześniowe „Wzrastanie”wzrastanie wrzesien okladkaSerdecznie witam Naszych Czytelników po wakacyjnym odpoczynku. Wiem, że jeszcze pielęgnujemy pamiątki, ot chociażby nadmorskie muszelki, które można wykorzystać do wielu ozdób…, jeszcze żyjemy pamięcią o spotkaniach z wieloma ciekawymi ludźmi, dlatego zamieszczamy obszerną relację z Kongresu Młodzieży Polonijnej. Przed nami jednak powolne wchodzenie w czas zajęć szkolnych i za chwilę akademickich, choć proponujemy poznać nowy styl zdobywania wiedzy – edukację domową. Zapraszam również do lektury ciekawych artykułów o mocnych i jakże różnych charakterach – świętym Pawle i Herodzie Wielkim, i coś ze świata najnowszej polityki – o lipcowym szczycie NATO. Wszystkim nam przyda się dowcipna lekcja czytania ze zrozumieniem i piękna opowieść o przebudzeniu serca, a wokoło jeszcze zapach fiołków, delikatny dźwięk fortepianu… I lista z mocą, byśmy z energią weszli w czas obowiązków.

Redaktor naczelny

Monika Kacprzak 

Wakacyjne „Wzrastanie”wzrastanie wakacje okladkaJuż się nie śpieszymy, słuchamy śpiewu ptaków i oglądamy nasz świat ze spokojem, zadumą i … radością. Uczymy się nią dzielić z rówieśnikami, którzy nie mają takiego piękna jak my na co dzień (mają inne). Zapraszamy młodych Polaków, wzrastających poza granicami naszego kraju na I Kongres Młodzieży Polonijnej, by nie zapomnieli o swoich korzeniach.

Tyle się dzieje w naszym „Wzrastaniu”. Do naszych serc przygarniamy młodzież całego świata, której przedstawiciele przyjadą na spotkanie z papieżem Franciszkiem do Krakowa. Młodzież z wolontariatu Don Bosco opowiada o zaproszonych gościach z Ukrainy, Zambii, Argentyny. Nie tylko piękno naszego kraju i naszych serc pokazujemy światu, ale i walczymy o dobre imię Polski. Nie zapominamy o powstaniu warszawskim.

A potem czas na poznawanie świata. U źródeł chrześcijaństwa pochylamy się nad pięknem Timny, Banias i Ein Gedi. Odkrywamy Chile i wspominamy Ignacego Domeykę. Zachwycamy się klasztorami zbudowanymi w greckim niebie. No i oczywiście nasze Mazury, nieustannie czarujące swoim urokiem.

Jak już wrócimy z wędrówek, zaczniemy myśleć, co dalej, gdzie dalej, poczytamy opowieść o studiowaniu w Cambrigde. Dla nas, młodych, świat jest otwarty… Nad tymi wakacyjnymi peregrynacjami niech nam patronują prawdziwe gwiazdy z nieba.

Redaktor naczelny

Monika Kacprzak

Czerwcowe „Wzrastanie”wzrastanie czerwiec okladkaW czerwcu uczymy się poznawać Ojca, poznawać szczególnie Jego bliskość, troskę o nas, radość, którą Mu sprawiamy. W czerwcu zachwycamy się dziećmi Ojca – św. Bratem Albertem i Jankiem Melą – ambasadorem ŚDM, z którym rozmawiamy o wierze.
W czerwcu pytamy, co było w Polsce przed Chrztem Świętym i przypominamy, co wydarzyło się 6 czerwca 1944 roku. W czerwcu zachwycamy się apokryfami i legendami Ziemi Świętej i polską wyśpiewywaną historią.
W czerwcu zbieramy siły, by dobrze zakończyć rok szkolny i akademicki, by przygotować się do Światowych Dni Młodzieży, by pięknie zaplanować odpoczynek, by podczas tego odpoczynku pogłębić relację z Ojcem, Bogiem – Ojcem…, my Jego dzieci wzrastające.

Redaktor naczelny

Monika Kacprzak

Majowe „Wzrastanie”wzrastanie maj okladkaA w maju jesteśmy tam, gdzie niesie nas siła młodości, wiatr i prowadzi słońce… Zacznijmy od piękna majówki. Zapraszamy w Beskidy na dobry odpoczynek, a potem już nabieramy rozpędu. Zatrzymujemy się w Krakowie, bo czas na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży pod patronatem św. Jana Pawła II i św. Faustyny. Potem będziemy poznawać autentyczne ścieżki Jezusa w Ziemi Świętej i wraz w młodzieżowym wolontariatem Don Bosco ewangelizować w Peru. Pożar naszych serc z pewnością ochłodzi pani strażak i piękno filmu o „Chłopcu z czerwonym wózkiem”. A tym, którzy lubią śpiew, proponujemy Festiwal Piosenki Religijnej. Nie zapominamy, że wszystkie te podróże najlepiej spędzać w gronie przyjaciół. O znaczeniu przyjacielskiej wspólnoty (i nie tylko) przypomni nam stary Arystoteles. I jak zawsze na wesoło o rozstaniach i powrotach opowiedzą nieustannie młodzi małżonkowie, a rozmowę między wierszami poprowadzi Zuzanna. W maju pędzimy, rozmawiamy, śmiejemy się, wzrastamy, czytamy i… nie zapominamy o pysznym jedzeniu – tym razem… zresztą przeczytajcie sami.

 

Monika Kacprzak

Kwietniowe „Wzrastanie”wzrastanie kwiecien okladka

Hurra! Nadchodzi długo oczekiwana wiosna! Dni są coraz dłuższe i coraz cieplejsze. Proponuję, abyśmy wyszli na dwór, poczuli zapach odtajałej ziemi i zachwycili się przyrodą, która co roku wytrwale otwiera pąki drzewom i kwiatom. Przecież wiosną świat jest pełen cudów! Nauczmy się je dostrzegać!

W wolnych chwilach, także podczas wiosennych spacerów, zapraszam do czytania „Wzrastania”. Św. Jan Paweł II pisał kiedyś do młodych: „Trzeba, ażeby młodość była „wzrastaniem”. Ogromne znaczenie posiada dlatego obcowanie ze światem widzialnym, z przyrodą. (…) I dlatego też życzę Wam, Młodym, aby Wasze „wzrastanie w latach i w mądrości” dokonywało się przez obcowanie z przyrodą. Miejcie na
to czas! Nie żałujcie go! Podejmujcie również trud i wysiłek, jaki to obcowanie niesie czasem z sobą, zwłaszcza gdy pragniemy docierać do rejonów szczególnie eksponowanych. Ten trud jest twórczy, stanowi on zarazem element zdrowego odpoczynku, który jest Wam potrzebny, na równi ze studiami i z pracą”.

Niech przykład i słowa świętego Jana Pawła II, który nawet jako Papież znajdował czas na obcowanie z przyrodą, na zachwyt nad pięknem świata, a nawet wymagające wysiłku wędrówki, będzie dla nas wszystkich zachętą do odkrywania Boga w pięknie świata stworzonego i radosnego zdobywania samych siebie poprzez trud „hartowania ciała”.

Małgorzata Krasuska

Copyright © 2013 Wzrastanie